cz de en

Postup výroby

Spolupráce při vývoji odlitku

Základem výroby kvalitního odlitku je důkladná příprava a zpracování technické dokumentace. Společně s Vámi zoptimalizujeme tvary budoucího odlitku a připravíme 3D model, který provází výrobek celým výrobním a kontrolním procesem.


Pokud navrhujete nový výrobek nebo chcete nahradit těžký ocelový odlitek či svařenec lehčím odlitkem z hliníku a nemáte dostatek zkušeností v oblasti konstrukce odlitků, rádi vám pomůžeme s přípravou výrobních podkladů

Společně projdeme vývojem odlitku od prvního náčrtu až po finálně opracovaný dílec s požadovanými vlastnostmi. Pokud nevlastníte konstrukční software, vytvoříme vám potřebná 3D data, která nám umožní společnou kontrolu tvarů a rozměrů odlitku. Tato data dále využijeme při následné přípravě a výrobě modelového zařízení, programování obrábění a CMM 3D měření

Pokud se můžeme podílet na společném vývoji odlitku ihned od začátku, dokážeme společně s vámi najít optimální řešení výrobní technologie a optimalizovat tak výrobní náklady na modelové zařízení, odlitek i obrábění.

Výroba slévárenského modelu

Modelové zařízení vyrábíme ze dřeva, kovu, pryskyřice nebo plastu klasickou metodou i CNC obráběním. Při výrobě tvarově náročných dílů využíváme Rapid prototyping. Vámi dodané modelové zařízení umíme rychle adaptovat pro naši technologii formování. 


Výroba modelového zařízení je prvním a nejdůležitějším výrobním krokem ve slévárenství. Podle vaší předpokládané potřeby odlitků určíme technologii a konstrukci modelu s potřebnou životností. 

Pro výrobu slévárenských modelů používáme osvědčené materiály. Modely vyrábíme klasickou technologií nebo na CNC obráběcích strojích s využitím 2D a 3D dat. Modely vyrábíme podle dodané výkresové dokumentace, prototypu součásti nebo podle vašeho odlitku. 

Při výrobě komplikovaných částí modelu využíváme i technologii 3D Rapid Prototyping

Slévárenské modely vyrábíme do rozměrů 2.000 x 2.000 x 1.000 mm. Provedení modelového zařízení je určeno normou ČSN EN 12890 - H1 - H3

Při přípravě a výrobě modelů používáme obvyklé přenosové formáty DWG, DXF, IGES, STEP. Protože máme vlastní modelárnu, jsme schopni vaše požadavky na konstrukční změny tvarů a rozměrů odlitků vyřešit prakticky ihned.

Výroba hliníkového odlitku

Odlitky z hliníkových slitin odléváme gravitačně do pískových forem ze samotuhnoucích směsí. Lití do pískových forem je výrobní technologie, která umožňuje efektivní výrobu i jednoho jediného odlitku.


Přestože se může zdát, že slévárenství je jednoduchý obor, praxe je jiná. Vznik odlitku je na každém kroku doprovázen kontrolou všech používaných materiálů a dodržování ověřených technologických postupů. Ve výrobě máme zaveden plán kontroly kvality, ve kterém jsou uvedeny jednotlivé kontrolní kroky

Při výrobě odlitku musíme skloubit nároky konstruktérů na kvalitu, udržet optimální výrobní náklady a minimalizovat dopad slévárenské výroby na životní prostředí.

Více o naší slévárně

Obrábění odlitku

Našim cílem je dodat vám kompletně opracovaný výrobek, ihned použitelný k montáži. Odlitky obrábíme na CNC strojích s využitím softwaru SolidCAM a GibbsCAM.


Převážně opracováváme naše odlitky ze slitin hliníku. Mimo hliníkových odlitků vyrábíme i ostatní strojní díly z oceli, nerezi a plastů. Specializujeme se na obrábění složitých a výrobně náročných dílů skříňového a přírubového charakteru. Pravidelné vzdělávání našich zaměstnanců zaručuje vysoké využití našich strojů s maximální kvalitou a efektivitou obrábění.

CNC frézování

Frézujeme a vrtáme na 5ti osých obráběcích centrech v maximálních rozměrech 1.600 x 1.000 x 700 mm a hmotnosti dílce do 800 kg.

CNC soustružení

Přesné rotační dílce soustružíme na CNC soustruzích:

  • do průměru 480 mm v délce do 600 mm a hmotnosti dílce do 200 kg,
  • do průměru 200 mm v délce do 1.000 mm a hmotnosti dílce do 200 kg.

Méně přesné dílce soustružíme na klasických soustruzích:

  • do průměru 800 mm v délce do 1.000 mm a hmotnosti dílce do 150 kg.

Dodávkou opracovaných odlitků od jediného dodavatele získáte bezvadnou vnitřní kvalitu materiálu odlitků a krátké dodací lhůty.

Více o naší strojírně

Doplňkové služby

Naši dlouholetí odběratelé nepožadují pouze surový nebo „jen“ opracovaný odlitek. Většinou požadují i další zušlechtění hliníkových odlitků, které se nám daří zajistit.

 

Běžně nabízíme a dodáváme :

  • Tepelné zpracování odlitků z hliníkových slitin – většinou používáme postup označovaný T6, kterým kontrolovaně a řízeně zvyšujeme mechanické vlastnosti odlévaných materiálů
  • Vakuová impregnace odlitků pryskyřicí Maldaner a Loctite – touto metodou eliminujeme mikroporezitu materiálu a získáváme maximální možnou nepropustnost hliníkových odlitků
  • Elox neboli elektrolytická anodizace – touto povrchovou úpravou vytváříme na povrchu hliníkových odlitků vrstvu oxidu hlinitého. Tato vrstva příznivě ovlivňuje povrch odlitků. Je korozivzdorná, nevodivá a tvrdá, s dobrou odolností proti mechanickému opotřebení.
  • Povrchové úpravy pro zvýšení nepřilnavosti povrchu odlitku – obvykle se jedná o fluoroplastové povlaky (PFA, FEP, PTFE, ETFE, ECTFE, MFA, PA-11, PE) známé pod obchodními názvy TEFLON®, XYLAN®, RILSAN®, HALAR® apod.
  • Komaxit neboli práškové lakování - elektrostatickým nanesením prášku, jeho následným roztavením a vytvrzením v peci je zaručeno perfektní přilnutí prášku i ke členitému povrchu odlitku a vzniká tak celistvá ochranná vrstva.

Montáž

Montujeme jednoduché i složitější montážní sestavy z námi vyrobených dílů.


Hlavní náplní montážní dílny je sestavování a kompletace sestav z dílů vyrobených převážně vlastními technologiemi. Samozřejmostí a součástí přejímky je následné ověření funkčnosti a vystavení měřícího protokolu ke každé smontované sestavě. Montážní práce provádí vysoce kvalifikovaní a odborně vyškolení zaměstnanci. Jen takto můžeme zajistit co nejvyšší kvalitu a spolehlivost sestav.

Výstupní kontrola

Kontrola kvality v průběhu celého výrobního procesu a zavedený systém řízení jakosti dle ISO 9001:2009 jsou zárukou té nejvyšší jakosti výrobků. 

Kvalitu produktu deklarujeme prohlášením o shodě dle požadavku odběratele.


« »

Máte zájem o naše odlitky? Chcete více informací?

Zavolejte nám, navštivte nás nebo vyplňte kontaktní formulář a my se vám do druhého pracovního dne ozveme.

Vyplňte nezávaznou poptávku